Wybór kominka

Wkład kominkowy czy piec wolnostojący?

Rynek kominkowy obfituje w różnego rodzaju wkłady kominkowe, mniejsze lub większe, z płaszczem wodnym lub z dystrybutorami gorącego powietrza, żeliwne, a także stalowe. Nie należy zapominać także o szerokiej gamie piecyków wolnostojących, których różnorodność jest na dzień dzisiejszy, niemal tak duża jak samych wkładów.

Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • W jakim celu montujemy kominek
  • Wybór wkładu
    • Wkład grzewczy z dystrybutorem gorącego powietrza
    • Płaszcz wodny
    • Kominek dekoracyjno - grzewczy
    • Piec wolnostojący

 

W jakim celu montujemy kominek

W jakim celu montujemy kominek – jest to podstawowa informacja dla sprzedawcy, czy ma to być przede wszystkim dekoracja danego pomieszczenia czy również ma on pełnić większe funkcje grzewcze. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, ale wybór wielkości i rodzaju wkładu niesie już ze sobą pewne ograniczenia.

Wybór wkładu

Wybór wkładu – dokonujemy go najczęściej ze względu na moc, sprawność i dodatkowe walory grzewcze (np. dopalanie spalin, itp.). Moc wkładu dobiera się w prosty sposób: 10 kW – 100 m2, ale należy pamiętać o dobrej jakości drewnie. Ważne jest także, aby posiadał on odpowiednie normy jakości i długi okres gwarancyjny.

Wkład grzewczy z dystrybutorem gorącego powietrza

Wkład grzewczy z dystrybutorem gorącego powietrza potrafi ogrzać sporą powierzchnię (nawet do 160 m2), ale wymaga wtedy wentylatora, który będzie powodował pompowanie ogrzanego powietrza do wszystkich pomieszczeń.

Płaszcz wodny

Płaszcz wodny, jako wkład, który ma pełnić również funkcję kotła centralnego ogrzewania, instalowany jest najczęściej w domach o dużej powierzchni (120 m2 i więcej), ze względu na obieg wody, która przy mniejszych instalacjach bardzo często ulega zagotowaniu. Ze względu na duże moce i charakter paleniska należy zaopatrzyć się w większe ilości suchego drewna, gdyż są to wkłady, których zapotrzebowanie jest znacznie większe niż w zwykłych paleniskach. Moc wkładu dobiera się wtedy troszkę inaczej. Do standardowego przelicznika, dodajemy jeszcze 4 - 5 kW, ze względu na emisję ciepła przez szybę kominkową, która w takiego rodzaju wkładzie, określana jest jako strata.
Płaszcze wodne dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością samego płaszcza i wygładem zewnętrznym i o ile przednia fasada to rzecz gustu, o tyle pojemność (w litrach) pieca jest dosyć istotna. Szczególnie, gdy do ogrzewania chcemy przeznaczyć dużą powierzchnię domu.

Kominek dekoracyjno - grzewczy

Kominek dekoracyjno - grzewczy nie posiada żadnego rodzaju rozprowadzeń, może tylko poza bezpośrednio sąsiadującym pomieszczeniem (tzw. przez ścianę). Wybór wkładu najczęściej sprowadza się do określenia jego wyglądu zewnętrznego, kształtu szyby oraz wielkości. Warto wcześniej ustalić w jakim stylu ma być kominek, bowiem dobór odpowiedniego wkładu będzie wtedy bardzo istotny. W zasadzie stałopalność i aspekty czysto techniczne wkładu, nie są już aż tak istotne, ale warto zainteresować się czy wkład posiada np. system czystej szyby i jak długi jest jego okres gwarancyjny.

Piec wolnostojący

Piec wolnostojący jako element grzewczy doskonale nadaje się na ogrzewanie pomieszczenia, w którym został zainstalowany. Z tego rodzaju urządzenia nie da się rozprowadzić gorącego powietrza na inne pokoje. Pomieszczenia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie będą ogrzewane przy wykorzystaniu cyrkulacji powietrza w domu, ale mimo wszystko i tak należy się spodziewać, że największą temperaturę uzyskamy jednak w pomieszczeniu gdzie urządzenie zostało zainstalowane.
Piecyki wolnostojące zajmują niewiele miejsca, są proste w obsłudze i nie wymagają dużego przekroju komina. Są świetną alternatywą dla osób, którzy nie dysponują jednorazowo dużą ilością gotówki, a chcą mieć w domu porządne i trwałe urządzenie grzewcze.