Obudowy kominkowe

Obudowa to jeden z najważniejszych elementów kominka, dlatego decyzja o montażu kominka powinna być przemyślana i skonsultowana z pracownikiem firmy montażowej. Obudowy można podzielić na kilka typów, np.
  • narożne - usytuowane w narożniku pomieszczenia, symetrycznie lub nie,
  • naścienne - usytuowane na jednej ścianie pomieszczenia.

Istnieje również podział obudów od strony wizualnej, np.:

  • nowoczesne - charakteryzują się prostą konstrukcją, wykonane najczęściej z lekkich materiałów typu karton – gips, wykończone tynkiem szlachetnym lub płytami kamiennymi (marmur, granit, trawertyn). Są to lekkie konstrukcje dostosowane do nowoczesnych pomieszczeń. Przewagą obudów nowoczesnych nad rustykalnymi jest to, że zajmują mniej miejsca w pomieszczeniu, często są wkomponowane w ścianę.
  • rustykalne - charakteryzują się kształtami tradycyjnymi i materiałem z jakiego zostały wykonane, najczęściej jest to łupany piaskowiec lub marmur, a także drewno, cegła, czasami kamień polny. Są o dużych rozmiarach, dookoła najczęściej są blaty.
  • portalowe - to rodzaj zabudowy nowoczesnej z elementem rustykalnym – portal. Obudowa jest takiej samej konstrukcji co obudowa nowoczesna, ale przed nią jest dostawiany portal z marmuru, granitu lub drewna o klasycznych kształtach.

 

Każdy materiał wykorzystany do obudowy ma swoje zalety i wady.  Kamienie takie jak marmur, granit, trawertyn są bardzo łatwe w utrzymaniu, ale jeśli będzie ich zbyt dużo, obudowa staje się ciężka i nieprzyjemna dla oka. Piaskowce natomiast, posiadają w sobie lekkość, ale i skłonność do szybkiego wchłaniania brudu. Wystarczy jednak umiejętnie połączyć je z marmurem lub granitem, aby osiągnąć zamierzony cel – obudowę przyjazną dla oka i łatwą w utrzymaniu.

Drewno również jest dobrym materiałem na obudowę i wbrew pozorom bezpiecznym, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczone. Aby mieć pewność, że nasz kominek będzie funkcjonalny i odpowiednio zaprojektowany, należy skonsultować swoją decyzję z wykwalifikowanym pracownikiem firmy.