Technologia

Na szczególną uwagę przed zakupem zasługują wszelkie nowinki techniczne, które każdy z producentów wkładów kominkowych stara się wprowadzać. Dlatego szybko stają się one raczej standardem niż nowością, należy tu wspomnieć przede wszystkim:

System czystej szyby

System czystej szyby który najczęściej jest rozwiązany na zasadzie nadmuchu powietrza, z zewnątrz paleniska na szybę, od wewnątrz. Powoduje to, iż spaliny krążą w palenisku, zwłaszcza w pobliżu szyby, tym samym mniej osadzając się na niej i mniej ją brudząc.
Inną metodą jest podniesienie temperatury spalania w palenisku za pomocą zmiany okładziny wewnątrz wkładu z szamotu na wermikulit, który dzięki swoim doskonałym właściwościom izolacyjnym zwiększa temperaturę spalania o ok. 200oC. Powoduje to wyższą temperaturę spalin, które są czystsze i mniej brudzą szybę. Jest to również sposób na dopalenie spalin, który może być zastąpiony dostarczeniem dodatkowego powietrza do komory spalania.
Jeszcze innym sposobem na czystą szybę jest pyroliza, która obecnie jest coraz rzadziej stosowana. Jest to metoda pokrycia szyby wkładu tlenkiem srebra, który w odpowiedniej temperaturze wypala osad powstały na szybie.

System dopalania spalin

System dopalania spalin staje się coraz bardziej popularny, we wszystkich rodzajach wkładów kominkowych. Jest on rozwiązany za pomocą dostarczenia dodatkowego powietrza do komory spalania, co podwyższa temperaturę w palenisku, powodując wypalenie się szkodliwych substancji.

Termostaty

Termostaty są stosowane we wkładach kominkowych, np. belgijskiej firmy Bodart&Gonay. Mają za zadanie utrzymanie stałej temperatury, jaka jest dostarczana do pomieszczenia, co regulują za pomocą czujnika oraz specjalnego zaworu - klapki.

Sterowanie pilotem

Sterowanie pilotem również jest pewnego rodzaju nowością, jest ono stosowane głównie we wkładach na paliwo gazowe. Za pomocą takiego pilota można rozpalić i zgasić piec oraz sterować wielkością płomienia, a tym samym temperaturą jaka ma być przez ten piec osiągana.

Szyba – lustro

Szyba – lustro jest to efekt, dzięki któremu nie widać, co jest po jej drugiej stronie, gdy w palenisku nie ma ognia. Gdy płomień jest, widać go normalnie, jak w przypadku tradycyjnej szyby kominkowej.